Radnice levobřežního Městečka. Vlašim se dělila podle břehů a svou správu měl každý břeh zvlášť. Ač byly radnice svou polohou a velikostí často nejvýznamnějšími budovami měst, zde to byl prostý,…
Toto muzeum vzniklo v Benešově jako reakce na Národopisnou výstavu českoslovanskou, která vyvolala nadšené sbírání a shánění historických předmětů i dokumentů snad vcelé zemi. Od počátku zde…
Kolem vlašimského zámku zbudovali majitelé panství oboru. Zní vytvořili Auerspergové koncem osmnáctého století úchvatný park sřadou zajímavých staveb. Byly tu altány, turecká mešita, koupadlo,…
Domašínská brána se nachází nejdál od zámku; cesta sem se ale vyplatí. Vnovogotické bráně je stylová Restaurace svenkovním posezením. Děti ocení dětský koutek sprolézačkami. Zvnější strany parku je…
Dominantou parku je dodnes Čínský pavilon. Původně se do něj vstupovalo pomocí Můstku ze sousední věže. Interiér byl zařízen v čínském duchu a doplněn skleněným zvonem a čínskými porcelánovými…
Znosimská brána stojí na místech, kde před vybudováním parku býval mlýn a soukenická valcha. Nad jejím vstupem je umístěna Kamenná hlava tura, erbovního zvířete rodu Auerspergů. V současnosti slouží…
Pseudogotický romantický Starý hrad je vystavěný na skále nad údolím řeky Blanice. Původně byl poněkud větší a podle tradice byl nazýván Kouzelný hrad, protože v jeho interiéru měl být umístěn…
V srpnu a září 2005 se s finanční podporou Evropské unie uskutečnilo ve vlašimském Zámeckém parku sochařské sympozium za účasti pěti umělců, jehož tématem byla „dětská fantazie". Výsledkem akce jsou…
Vlašimská brána spojuje město Vlašim a vlašimský park, potažmo Zámek. Její průjezd je nejvyšší a nejširší. Při pohledu změsta uvidíme nad vchodem třináct erbů původních šlechtických vlastníků…
Vycházkový okruh Kolem Votic za poznáním je 8 km dlouhý a má celkem devět zastavení. Trasa vede nenáročným terénem a je příjemnou tříhodinovou procházkou. Jednotlivé panely Naučné stezky vás postupně…